KRAKOWSKI OBSZAR METROPOLITALNY I kwartał 2023

Nieruchomości bez wątpliwości

KRAKOWSKI OBSZAR METROPOLITALNY

Obszar Krakowa okazuje się zbyt ciasny dla krakowskich deweloperów, a może krakowskie nieruchomości lokalowe są zbyt drogie dla potencjalnych nabywców, a może mamy dosyć miejskiego zgiełku…

Trudno wskazać jednoznacznie który czynnik ma większy wpływ na rozwój podmiejskiego rynku deweloperskiego. Nie ulega jednak wątpliwości, że od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie nieruchomościami lokalowymi położonymi poza obszarami dużych miast. Ciekawość tego rynku zaowocowała kilkuletnią analizą pierwotnego rynku mieszkań na obszarze trzech powiatów: krakowskiego, wielickiego i myślenickiego.

Co się zmieniło w 2022 r. na rynku mieszkaniowym?

Ubiegły rok zapoczątkował niepewność na rynku nieruchomości. Podwyższa stóp procentowych, rosnąca inflacja i niepewność związana z wojną na Ukrainie, to główne wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. Czy niepewność zapoczątkowana w 2022 r. będzie kontynuowana w 2023 r.? Czy czeka nas zapaść na rynku mieszkań?

 

Co czeka nas w 2023 r. na rynku mieszkań?

Stopy procentowe nadal utrzymują się na wysokim poziomie, inflacja rośnie, a końca wojny nie widać. Kupujemy mniej, a deweloperzy ograniczają liczbę inwestycji. Czy doczekamy się spadku cen nieruchomości? Czy to jest dobry czas na zakup mieszkania?


Na te i inne pytania odpowiedzieli analitycy Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości w filmie  „Co czeka nas w 2023 r. na rynku mieszkań”